Jak nie wpędzić się w finansowe tarapaty podczas zakupu auta?

Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się z takimi sytuacjami, że sprzedawca przecież obiecywał, iż stan samochodu to będzie prawdziwa igła, a okazało się, że prawda jest nieco inna i po raptem kilku tygodniach samochód już nie funkcjonuje za dobrze, albo nawet okazało się, żen ie trzeba było czekać kilku tygodni, ponieważ już następnego dnia coś nie tak było z tym samochodem. Pełno jest tego typu historii i każdy chyba zna kogoś kto wtopił pieniądze w jakiś samochód.

Bardzo jednak często jest tak, że na zakup już kolejnego auta zwyczajnie nie ma się zbyt dużych pieniędzy, a nawet często się zdarzają się takie sytuacje, że samochód, który jest kupowany w salonie po jakimś czasie się psuje i to jakoś tak się składa, że zawsze w tym momencie, gdy akurat gwarancja się skończyła, no bardzo ciekawe, ale cóż poradzić. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze zakup samochodu od kogoś z rodziny, albo też od kogoś kogo się dobrze zna, ponieważ takie osoby i tak będą musiały przez ten czas się z Wami jakoś zadawać, więc zarówno i Wam, jak i im będzie nieco niezbyt na rękę targować się, a z obcym to już całkowicie inaczej, dlatego może się okazać, że oboje na tym poniekąd stracicie, ponieważ jedna strona nie będzie mogła sprzedać samochodu za wyższą cenę, a druga kupić go za niższą.

Serwisy ogłoszeniowe

Dlatego w takim przypadku można poszukać auta korzystając z wielu serwisów z ogłoszeniami. Oczywiście trzeba być bardzo ostrożnym na to co się widzi w opisie oraz przy zdjęciach, które są w stanie ukryć naprawdę wiele różnego rodzaju wad, pod warunkiem, że dobrze zostaną wykonane. Cel jest w zasadzie prosty, czyli znaleźć jakąś osobę, która nie będzie za dużo rozmyślać i po prostu kupi taki samochód, nie patrząc na to w jakim jest on stanie. Kiedy pojedziecie zobaczyć jak wygląda dany samochód to może się bardzo szybko okazać, iż prezentuje się on całkowicie inaczej, niż ten model, który widzieliście na zdjęciach, ponieważ jakoś wcześniej nie dostrzegliście tyle rdzy, zarysowań, popękanych szyb czy wielu innych mankamentów.

Zdarzają się jednak takie sytuacje, że jednak auto na pierwszy rzut oka wygląda naprawdę dobrze, jednak nie zmienia to tego, że i tak trzeba wszystko dokładnie przeanalizować. Zanim jednak się to zrobi to zastanówcie się wpierw jak dużo osób decyduje się na to, aby pojechać przed podpisaniem umowy na stację diagnostyczną, aby sprawdzić samochód? Jak dużo osób decyduje się porównać numery VIN z tyłu oraz z przodu? A do tego chce, aby podczas zakupu byli wszyscy współwłaściciele samochodu, porównując przy tym zdjęcia z dowodu?

A co najważniejsze jak dużo osób zdaje sobie sprawę z tego, że kiedy jakaś wada wyjdzie na jaw, mimo tego, iż wcześniej została ukryta i nie opisano jej wcześniej ani w ogłoszeniu, ani w umowie to ze względu na Kodeks Cywilny ma rok czasu na rękojmie? Można tego dokonać nawet jeżeli kupujący podpisał umowę, w której było jasno napisane, że zapoznał się ze stanem technicznym samochodu.

Złote rady

Każdy z klientów, zanim dokona zakupu samochodu powinien doskonale zdawać sobie sprawę z kilku kwestii, jak chociażby, iż:

  • Nie posiada on obowiązku ustawowego, aby posiadać jakąkolwiek wiedzę na temat samochodów i nie musi jechać z takim pojazdem do mechanika.
  • Sprzedawca jest całkowicie odpowiedzialny za wszelkie wady prawne oraz fizyczne i to bez względu na ot czy był ich świadomy czy też nie

Wady pojazdu

Wszelkie wady muszą zostać wpisane do umowy, ponieważ dopiero wtedy będą one wykluczone z rękojmi. Podczas odbywania rozmowy ustnej niezwykle problematyczne może okazać się udowodnienie czegokolwiek, chyba że taka rozmowa była nagrywana.

Osoba, która kupiła pojazd posiada miesiąc czasu, aby powiadomić sprzedawcę o tym, iż wykryto wadę, która nie została wcześniej przez niego opisana, a o jej istnieniu podczas zakupu jest w stanie dowieść rzeczoznawca.

Kupujący może zdecydować się na żądanie niższej ceny, usunięcia usterki na koszt sprzedawcy oraz cofnięcia umowy. Najlepszym wyjściem będzie zdecydowanie się na wyjaśnienie powiadomienia poprzez przesyłkę rejestrowaną, wyznaczając tym samym w niej termin odpowiedzi na chociażby 14 dni.

Dobrym pomysłem będzie podjęcie decyzji, aby zaopatrzyć się w odpowiedniego rodzaju wyciągu z kodeksu, najlepiej w momencie, gdy będziecie kupowali do razu samochód, ponieważ pozwoli Wam to zareklamować pojazd, gdyby takowy miał miejsce. W sytuacji, gdy dwie osoby zawierają umowę i nie posiadają one działalności gospodarczej to nie obowiązuje obowiązek świadomości tego co się kupowało.

Jeżeli osoba kupująca otrzyma odpowiedź negatywną, albo nie otrzyma takiej odpowiedzi wcale, to ma możliwość złożyć pozew cywilno-prawny w sądzie. Oczywiście istnieje możliwość, że sprawa będzie trwała blisko dwa lata, ale jeżeli okaże się, iż biegli udowodnią ukrytą wadę to osoba, która sprzedała samochód będzie musiała oddać uzyskaną należność finansową, odbierając tym samym samochód, a do tego dana osoba będzie musiała ponieść wszelkie koszta związane z pracą sądów i biegłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *