Czy kupno e-booków to prawdziwa oszczędność?

Człowiek i internet to w dzisiejszych czasach dwie nierozerwalne już kwestie. Świat bez najnowszych technologii jest wręcz niemożliwy do wyobrażenia. Coraz częściej ludzie decydują się na korzystanie z najnowszych rozwiązań technologicznych, a wiedzę z internetu czerpią niczym gąbki. Książki już coraz częściej odchodzą do lamusa, a ich miejsce zajmuje internet. Jeśli nawet czytacie tego bloga to już pokazujecie, że właśnie tak jest, ponieważ zamiast czytać książki, czytacie coś co jest napisane w internecie. Dlatego nie ma co się dziwić, że tak dużo osób zaczyna powoli twierdzić, iż era końca papieru jest już naprawdę bliska, ponieważ naprawdę mnóstwo codziennych gazet zaczyna przenosić się stopniowo do internetu, a ten sam kierunek zdecydowali się obrać również wydawcy książek. Bardzo dużo osób jednak twierdzi, iż nic nie jest w stanie zastąpić papieru. Dlatego też w tym wpisie znajdziecie odpowiedź na pytanie czy w ogóle jest jakikolwiek sens decydować się na zakup ebooków, a może jednak pozostanie przy książkach to nadal świetne rozwiązanie?

Kupno ebooka czy książki papierowej?

Podstawowym założeniem ebooków jest fakt, że mają być one jak najbardziej dostępne dla każdego, tak żeby każdy w jakim tylko momencie chce mógł o danej porze dnia oraz nocy zdecydować się na zakup takiej książki. Tak wygląda to w teorii. Ebooki same w sobie zyskały niewątpliwą popularność w momencie, kiedy pojawiły się urządzenia mobilne, które dawały możliwość czytania ich w każdym miejscu. W dzisiejszych czasach można dostrzec, że naprawdę bardzo duże grono ludzi zaczyna korzystać ze swoich tabletów czy smartfonach czytając jakieś książki. Oczywiście jest to niezwykły plus, a to z tegoż, że względu, że przecież w Polsce statystycznie na każdego obywatela przypada pół książki rocznie, więc widać, że jest dużo do nadrobienia.

Drugim argumentem, chyba dla wielu o wiele istotniejszym w przypadku ebooku to powinien być jego koszt. Bardzo dużo osób w gruncie rzeczy zakłada, iż koszt takiego ebooka będzie znacznie niższy niż w przypadku zwykłej papierowej książki, a to przede wszystkim dlatego, że przecież wydawca nie jest zobligowany do przeznaczania naprawdę wielkich środków na drukowanie, oprawę czy też dotarcie z książką do księgarni i umieszczenie jej w takim miejscu, aby każdy ją widział. Prawda jest jednak taka, a możecie się tutaj nieco zdziwić, że ceny książek i ebooków nie odbiegają od siebie, aż tak bardzo. Analizując kilka pozycji w różnych księgarniach można wyjść z z założenia, że cena ebooka jest tańsza o jakieś 5-10 złotych od wersji papierowej. W takiej sytuacji warto się jednak zastanowić czy taka cena naprawdę robi wielką różnicę.

Koszty

Zakładając, że ebooki są średnio tańsze o 5-10 złotych, a standardowa książka to wydatek blisko 30 złotych to okazuje się tak naprawdę ma się do czynienia z zaoszczędzonymi raptem kilkoma złotymi, a w zamian otrzymuje się tutaj produkt, który jest wirtualny i można go posiadać tylko na urządzeniu przenośnym, bądź na komputerze, jednak bez większych praw do drukowania go. Pod względem wizualnym w tym przypadku tradycyjna książka można powiedzieć, że spokojnie wygrywa, a ponadto można ją pożyczać znajomym, a na samym końcu jeszcze ją sprzedać, dzięki czemu koszty się zwrócą.

Jeżeli więc koszty związane z wytworzeniem ebooka są tak małe, a książki tradycyjnej tak duże to skąd więc bierze się taka różnica cenowa? Oczywiście chodzi tutaj o podatki. Polskie prawo podatkowe jest skonstruowane w taki sposób, że książki drukowane są objęte podatkiem VAT rzędu 5%, zaś e-book z racji, iż nie jest namacalną książką to otrzymuje VAT rzędu 23%

Kto potrzebuje ebooka?

Niewątpliwym plusem ebooków jest fakt, iż jest on niesamowicie mobilny i można go zabierać w zasadzie wszędzie gdzie się tylko da, a jedynym ograniczeniem jest tutaj pojemność dysku. Jest to znacznie mniej kłopotliwe niż noszenie ze sobą stu książek. Mając książkę na urządzeniu mobilnym można ją zabrać wszędzie. Dlatego też pod tym względem druk przegrywa z ebookiem.

Mimo wszystko jednak cena w takiej sytuacji nie powinna być, aż tak kosmiczna i można by było oczekiwać, iż będzie ona znacznie mniejsza. Wiadomym jest, że przecież płaci się tutaj w gruncie rzeczy za zawartość i możliwość dostępu do unikalnej twórczości, jednak zapewne wiele osób do tematu podchodzi z pewną dozą niechęci, a to z tego względu, że jednak cena nie jest taka jaka być powinna. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, iż rynek ebooków cały czas się rozwija i jeszcze istnieje tutaj naprawdę sporo do zrobienia, zwłaszcza jeżeli chodzi o dostępność książek.

Z drugiej zaś strony zaczyna się wytwarzać cały segment książek, które są dostępne tylko pod postacią ebooków, ponieważ osoby pracujące w nowych mediach, które zajmują prowadzeniem blogów, czy stron internetowych bardzo często decydują się tylko na wypuszczanie pozycji w takich formach. Często osoby, które zajmują się naprawdę wąskimi dziedzinami wiedzy też się tym zajmują. Tego typu publikacje są znacznie tańsze i często się je udostępnia za darmo za pośrednictwem internetu. Dlatego pod tym względem ebooki mogą być naprawdę ciekawą alternatywą, ponieważ jeżeli zaczyna się je porównywać na standardowej płaszczyźnie z książką drukowaną to za wielkich zysków tutaj nie ma, jednak gdy znajdzie się darmowy, specjalistyczny ebook to jest to już jakiś konkretny plus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *